Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna już niemal osiągnęła plan założony na 2017 rok

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna już niemal osiągnęła plan założony na 2017 rok

Portal naszapraca.com
18.01.2025, godzina: 08:45

Dobrze rozpoczęty drugi kwartał - pięć pozwoleń związanych z nakładami inwestycyjnymi o wartości ponad 650 mln złotych, wydanych w minionych tygodniach - pozwala liczyć Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. (KSSE S.A.) na zamknięcie roku z jednym z najlepszych wyników w jej historii.

Plany KSSE S.A. na 2017 rok zakładają pozyskanie 25 nowych projektów inwestycyjnych o wartości przekraczającej miliard złotych, związanych z utworzeniem ponad tysiąca nowych miejsc pracy. Parametry dwunastu zezwoleń, dotychczas udzielonych przez KSSE S.A. w 2017 roku, w tym czterech wydanych przedstawicielom sektora MŚP, pozwoliły największej polskiej specjalnej strefie ekonomicznej w znacznym stopniu zrealizować roczny plan dotyczący wartości inwestycji (łącznie od początku roku zadeklarowano nie mniej niż 930 mln złotych nakładów inwestycyjnych) oraz ponad 50 proc. założeń co do liczby nowych miejsc pracy (łącznie zadeklarowano blisko 550 nowych miejsc pracy). – Komentując plany KSSE na rozpoczynający się rok podkreślałem, że mimo nieprzewidywalności biznesu jesteśmy optymistami jeśli chodzi o efekty naszej pracy. Muszę przyznać, że nie spodziewaliśmy się osiągnięcia tak pozytywnych rezultatów już w połowie maja. Oczywiście nie wpływa to na intensywność naszych starań w pozyskiwaniu kolejnych inwestorów, a przed nami stoją nowe wyzwania. Nasz bardzo dobry wynik w pierwszych miesiącach 2017 roku potwierdza również, że SSE rzetelnie wypełniają postawione przed nimi zadania, o czym wspominał niedawno prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, pan Tomasz Pisula – mówi Piotr Wojaczek, prezes zarządu KSSE S.A.

Pięć udzielonych w minionych tygodniach zezwoleń dotyczy projektów, które w KSSE będą realizować amerykański Guradian w Częstochowie, włoski Sest-Luve i niemiecki Hirschvogel Components w Gliwicach, polski przedstawiciel sektora MŚP firma Extral w Żorach - które rozwijają działalność w Strefie oraz nowy inwestor, polska firma Ekoprobud która rozpocznie działalność w Krapkowicach. Swoje zakłady w Częstochowie będzie rozbudowywał Guardian, amerykański producent szkła. W związku z projektem, którego celem jest zwiększenie produkcji szkła płaskiego wysokiej jakości, spółka zadeklarowała nie mniej 400 mln złotych inwestycji oraz zwiększenie zatrudnienia z 350 do 440 pracowników. Pod względem wartości inwestycji to dotychczas największy z tegorocznych projektów w KSSE.

Na zwiększenie inwestycji w Gliwicach zdecydowała się Sest-Luve, włoska firma z branży maszynowej. Celem projektu, o wartości 132 mln złotych związanego z zatrudnieniem 50 nowych pracowników, jest budowa nowej hali produkcyjnej i zwiększenie mocy produkcyjnych wymienników ciepła w urządzeniach chłodniczych. O rozbudowie zakładu w Gliwicach zdecydował również Hirschvogel Components. Nakłady deklarowane przez niemiecką firmę, w związku z realizacją projektu, obejmują ponad 85 mln złotych wydatków inwestycyjnych oraz stworzenie 50 nowych miejsc pracy. Inwestycja reprezentanta branży motoryzacyjnej obejmie wyposażenie fabryki w nowe maszyny i linie technologiczne, niezbędne do zwiększenia zakresu produkcji podzespołów silników samochodowych, skrzyń biegów oraz układów przeniesienia napędu.

W Żorach zakres swojej działalności poszerzy polska firma Extral. Reprezentujący sektor MŚP oraz branżę metalową wytwórca profili aluminiowych, zrealizuje projekt o wartości 50 mln złotych, związany z utworzeniem 25 nowych miejsc pracy. Nowym inwestorem w KSSE będzie reprezentująca branżę chemiczną, polska firma Ekoprobud. Celem jej projektu o wartości 3,7 mln złotych, będzie budowa innowacyjnej wytwórni mas bitumicznych, wykorzystywanych do budowy dróg. Reprezentujący sektor MŚP Ekoprobud, zatrudni ośmiu nowych pracowników. Od początku 2017 roku Katowicka SSE S.A., obok przyznanych w ostatnich tygodniach, udzieliła jeszcze siedmiu zezwoleń. Nowymi inwestorami zostały Bito Technika Magazynowa w Ujeździe, Pomarez w Bytomiu, dwaj przedstawiciele sektora MŚP z Częstochowy: PMS4i i Promatek Media Julia Pogorzelska, a także niemiecki Hengst w Gogolinie, który rozpoczął już budowę swojego zakładu oraz realizujący w Dąbrowie Górniczej kolejny swój projekt w KSSE, włoski przedstawiciel sektora motoryzacyjnego, firma Brembo. Ustalono również warunki projektu inwestycyjnego Rockwell Automation, który realizowany będzie w Katowicach, na gruntach włączonych w ramach przeprowadzonego z końcem grudnia 2016 roku poszerzenia KSSE o nowe tereny. W kolejnych tygodniach spodziewane jest rozstrzygnięcie kolejnych ośmiu postępowań dotyczących udzielenia zezwolenia na działalność w KSSE.

###
O Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE S.A.) w 2016 po raz drugi z rzędu została uznana przez Financial Times najlepszą specjalną strefą ekonomiczną w Europie. Została także wyróżniona tytułem „Wysoko Rekomendowanej” w kategorii Najlepsze SSE dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Europie. KSSE S.A. jest również liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych – ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, które na dzień dzisiejszy warte są ponad 24 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 60 tysiącom osób.

KSSE S.A. zajmuje ponad 2,6 tys. hektarów, na obszarze 45 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Większość z nich położona jest w pobliżu międzynarodowych korytarzy transportowych: wschód-zachód (Lwów-Wrocław-Berlin) i północ-południe (Gdańsk-Cieszyn-Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4. Więcej informacji na stronie: http://ksse.com.pl/

Marcin Dzedzej

1115 wyświetleń